Ilość widzów: ok. 40

Data: sobota, 22 wrzesień 2018 16:00

Lokalizacja: Dolsk

Po pięciu kolejkach ligowych na czoło tabeli pierwszej grupy poznańskiej A-klasy wysunęły się trzy drużyny: Piast Łubowo, Pelikan Niechanowo i Meblorz Swarzędz. Ci ostatni odwiedzili w sobotę Dolsk, żeby zmierzyć się z lokalnym Zawiszą.

Meblorz nie zaznał jeszcze goryczy porażki, nie podzielił się nawet z nikim punktami. Inaczej ma się sprawa z gospodarzami. Po udanym starcie sezonu, zaliczyli trzy porażki i celem na ten mecz był na pewno powrót na odpowiednie tory.

Boisko w Dolsku usytuowane jest pomiędzy jeziorem, a szkołą podstawową. W pobliżu znajduje się plaża miejska, boiska do siatkówki oraz mały orlik. Sam teren otaczający boisko jest dość pokaźny. Są trybuny, duży parking, okazały budynek klubowy. Wszystko jednak od dawna nieremontowane, co psuje ogólny efekt obiektu. Boisko nierówne, z kępami niepozwalającymi grać piłką, a biało- różowe wnętrze budynku klubowego przypomina piankę Marshmallow. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że wszystko jest czyste i uprzątnięte. Jak widać, o obiekt ktoś dba, a na remont po prostu nie ma funduszy. W Dolsku pamiętają o ludziach zasłużonych dla klubu. Tuż za szatniami znajduje się kamień z tablicami upamiętniającymi Jarosława Ciemniaka, zawodnika oraz trenera 50- lecia oraz Ryszarda Ciszewicza, wieloletniego prezesa Zawiszy.

Spotkanie z Meblorzem nie zachęciło zbyt sporej grupy kibiców do pojawienia się na trybunach. W porywach było ich ponad 20. Na miejscu stawiła się też kilkunastoosobowa grupa sympatyków gości.

Mecz rozpoczął się planowo o godzinie 16:00. Pierwsze minuty poświęcone zostały na wzajemne badania obu zespołów. Gospodarze starali się grać długą piłkę za obrońców, co w tych warunkach jest zrozumiałe. Swarzędzanie z kolei próbowali dośrodkowań z bocznych sektorów. Więcej okazji stworzyli goście, żadna jednak nie została zamieniona na bramkę. Dopiero w 25 minucie byliśmy świadkami pierwszego trafienia dla Meblorza. Po rzucie rożnym piłkę źle wybił zawodnik gospodarzy, ta trafiła pod nogi Damiana Tonaka. Skrzydłowy gości minął dwóch zawodników i huknął na bramkę. Piłka przelała się po rękawicach golkipera i swarzędzanie mogli cieszyć się z objęcia prowadzenia. W pierwszej połowie byliśmy świadkami jeszcze jednej ciekawej sytuacji. Zawodnik gości kilkakrotnie zwrócił uwagę sędziemu, żeby ten założył oznacznik, bo ubrany jest podobnie do gospodarzy. Ten najpierw zwrócił uwagę zawodnikowi, jednak później, kiedy już kilku piłkarzy wnosiło protest, arbiter założył żółtą bluzę.

Druga połowa była znacznie ciekawsza. Zawisza od gwizdka wznawiającego grę ruszył w celu odrobienia nikłej straty. Ustawili się wysoko, co wykorzystali goście. Już w 50 minucie, po odebraniu piłki Meblorz ruszył trójką zawodników w stronę bramki Zawiszy. Dwa podania i Piotr Gawron podwyższył wynik. Gra się zaostrzyła, widzieliśmy dużo fauli ( niemal 40 w całym meczu), sędzia zaczął karać piłkarzy żółtymi kartkami. Gospodarze nie zmienili taktyki, wciąż byli wysoko ustawieni, co miało zwiększyć ich szanse na zdobycie bramki kontaktowej. Kilkakrotnie próbowali strzałów, te jednak zazwyczaj były zbyt lekkie, lub zbyt niecelne. W 70 minucie, przy budowaniu akcji kolejny raz stracili piłkę, co Meblorze wykorzystali w podobny sposób jak 20 minut wcześniej. Tym razem wszystko wykończył Grzegorz Bartkowiak i już tylko cud mógł uratować ekipę z Dolska. Na taki jednak się nie zapowiadało, bo po kilku minutach wynik meczu ustalił Patryk Niemczyk.

Meblorz zagrał kolejny bardzo dobry mecz. Szóste zwycięstwo w szóstym meczu ligowym oraz remis Piasta Łubowo w starciu z Pogonią Książ Wielkopolski dało im awans na fotel lidera. Swarzędzanie byli lepiej przygotowani do tego spotkania, grali mądrze i konsekwentnie wykorzystywali nadarzające się okazje. Zawisza, mimo że na początku sprawiali wrażenie, że są w stanie postawić się gościom, musieli uznać wyższość rywali.

Zawisza Dolsk - Meblorz Swarzędz 0:4 (0:1)