Warta Poznań - Raków Częstochowa

I liga

Data: sobota, 22 wrzesień 2018 12:45

Lokalizacja: Poznań - Droga Dębińska

Dokładnie 1938 dni 19 godzin i 45 minut czekali kibice zielonych, aby ujrzeć swój zespół ponownie w ogródku podczas pierwszoligowych zmagań. Ostatnim klubem jaki pojawił się w Poznaniu była ekstraklasowa obecnie Miedź Legnica. Na boisku padł remis 2:2, jednak komisja ligi zweryfikowała walkower 3:0 na korzyść gości ze względu na pojawienie się w drużynie Warty nieuprawnionego zawodnika.

Dziś po ponad pięciu latach oczekiwań na stadion przy Ul. Droga Dębińska przybyła drużyna rewelacji rozgrywek Fortuna I Liga Raków Częstochowa. Goście do Poznania przyjechali jako lider rozgrywek, gromadząc po 10 kolejkach 21 punktów. Warta natomiast do meczu przystępowała w zgoła innych nastrojach. Podopieczni trenera Nemca po bardzo dobrym starcie sezonu gdzie w czterech pierwszych meczach dwukrotnie wygrywali i dwa razy dzielili się z rywalem punktami w następnych pięciu spotkaniach tylko raz potrafili urwać rywalowi punkt, przed tygodniem w Suwałkach z Wigrami. Spotkanie poprzedziła miła uroczystość przekazania władzy w klubie. Ustępująca Pani prezes Izabella Łukomska-Pyżalska oficjalnie oddala stanowisko na rzecz nowego prezesa Bartłomieja Farjaszewskiego. Równo o godzinie 12.45 zabrzmiał pierwszy gwizdek sędziego z Żywca Pana Tomasza Wajdy.

Przez pierwsze minuty spotkania zespoły rozgrywały piłkę głównie w środkowej części boiska. Na pierwszy celny strzał musieliśmy czekać do 22 minuty, kiedy to Sebastian Musiolik uderzył po ziemi, ale zbyt lekko aby pokonać bramkarza zielonych. Chwilę później swoją najlepszą okazję do zdobycia bramki stworzyła Warta, Niklas Zulciak uderzył mocno w stronę bramki Rakowa, jednak trafił wprost w ustawionego na linii obrońcę zespołu gości. W 36 minucie próbował Patryk Kun, po raz kolejny jednak zbyt lekko na pokonanie Laskowskiego. W 40 minucie doszło do groźnego starcia pomiędzy zawodnikami obu zespołów, skutkiem czego była kontuzja ręki odniesiona przez zawodnika z Częstochowy przez co zmuszony był opuścić boisko. Chwilę później przebojową akcją pod pole karne rywali przedarł się Zulciak, jednak jego uderzenie zostało zblokowane przez obrońców, a następnie bez trudu wyłapane przez Gliwę. Gdy wydawało się, że oba zespoły do szatni zejdą przy bezbrakowym remisie w czwartej minucie doliczonego czasu gry Raków przeprowadził akcję lewym skrzydłem, a dośrodkowanie idealnie głową wykończył Sebastian Musiolik. Pierwsza połowa wyrównana z lekkim wskazaniem na Raków Częstochowa, który zwłaszcza po rzutach rożnych stwarzał sytuację do zdobycia bramki.

Po przerwie jako pierwsi okazję stworzyli Warciarze. Po dośrodkowaniu Jakuba Kiełba z rzutu wolnego głową próbował pokonać bramkarza gości napastnik zielonych Łukasz Spławski, jednak po raz kolejny zbyt lekko. Po chwilowej przewadze Warty to Raków przejął inicjatywę . W 53 minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego najlepiej w polu karnym zachował się kapitan Częstochowian Andrzej Niewulis, który urwał się obrońcom Warty i skierował piłkę do siatki. Po zdobyciu drugiej bramki Warta zupełnie oddała pole gry w 68 minucie próbował jeszcze Jakub Kiełb, jednak jak każdy z poprzednich strzałów i ten był zbyt lekki, aby w jakikolwiek sposób mógł zaskoczyć bramkarza przyjezdnych. Kolejne minuty nie przyniosły zmiany rezultatu, a jedynie osłabienia personalne w zespole gospodarzy. Za swoje drugie żółte kartki w tym meczu z boiska musieli zejść w 75 minucie Michał Grobelny, a trzy minuty później Jakub Kiełb. W końcówce meczu prowadzenie podwyższyć próbowali jeszcze Adam Radwański oraz Marcin Listkowski, jednak strzały pierwszego jak i drugiego piłkarza z Częstochowy były mocno niecelne. Wynik spotkania nie uległ już zmianie.

Warta Poznań po słabym meczu zasłużenie przegrywa z Rakowem. Następna okazja do poprawy swojego dorobku punktowego już w przyszły weekend. Warta jedzie do Jastrzębia Zdrój na mecz z GKSem, natomiast Raków podejmie na własnym obiekcie Bytovię Bytów. Zanim to jednak nastąpi zieloni pojadą jeszcze do Rzeszowa, gdzie w środku tygodnia w ramach rozgrywek o Puchar Polski zagrają z Resovią.

Warta Poznań – Raków Częstochowa 0:2 (0:1)

Sebastian Musiolik 45+4, Andrzej Niewulis 53

Warta: 33. Tomasz Laskowski - 13. Grzegorz Szymusik, 17. Artur Marciniak, 4. Wojciech Onsorge, 14. Radosław Jasiński - 16. Krystian Sanocki (55, 19. Krzysztof Biegański), 20. Adrian Cierpka, 7. Michał Grobelny, 8. Niklas Zulciak(55, 11. Paweł Piceluk), 3. Jakub Kiełb - 9. Łukasz Spławski (79, 18. Bartosz Kalupa).

Raków: 1. Michał Gliwa - 28. Arkadiusz Kasperkiewicz, 6. Andrzej Niewulis, 26. Łukasz Góra - 13. Piotr Malinowski (72, 14. Kamil Kościelny), 16. Igor Sapała (41, 32. Szymon Lewicki), 17. Petr Schwarz, 30. Miłosz Szczepański (83, 8. Adam Radwański), 19. Marcin Listkowski, 23. Patryk Kun - 96. Sebastian Musiolik.

żółte kartki: Onsorge, Kiełb, Zulciak, Grobelny - Lewicki.
czerwone kartki: Michał Grobelny (75. minuta, Warta, za drugą żółtą), Jakub Kiełb (78. minuta, Warta, za drugą żółtą).