Rozmowa z Maciejem Bukowianem - dyrektorem ds.rozwoju i innowacji w IKP Olimpia Poznań

Rozmowa z Maciejem Bukowianem - dyrektorem ds.rozwoju i innowacji w IKP Olimpia Poznań

Zapraszamy na rozmowę z Maciejem Bukowianem - dyrektorem ds.rozwoju i innowacji w IKP Olimpia Poznań. Porozmawaliśmy o klubie, transmisji meczów, klubowym talk-show i oczywiście o aplikacji piłkarskiej.

Na początek opowiedz nam proszę jak to się stało, że trafiłeś do Olimpii Poznań?

Zaczęło się od tego, że Robert Nadrau, ojciec założyciel IKP Olimpia Poznań i całego projektu opowiedział mi o samym projekcie i aplikacji, byłem pod ogromnym wrażeniem tego, czego dokonał już w Niemczech i nad czym pracuje w Polsce. Sama aplikacja, która aktualnie powstaje wspólnie z niemieckim studiem Neox Studio jest czymś bardzo innowacyjnym, lubię zagłębiać się w takie tematy. Od stycznia, a oficjalnie od lutego działam w IKP Olimpia Poznań na stanowisku dyrektora ds. rozwoju i innowacji. Jestem przekonany, że krok jaki zrobiliśmy przez kilka miesięcy jest olbrzymi, nieporównywalny z rozgrywkami polskiej B Klasy. Czasami siadam głęboko w fotelu i zastanawiam się - w której lidze prowadzone są regularne transmisje meczów w wymiarze HD z pełnym montażem. Napotykam w tym momencie na brak odpowiedzi.

O mecze i kręcenie właśnie chciałem Cię spytać. Jakiego sprzętu używacie i jak ta praca wygląda od środka?

Początki były bardzo ciężkie. Wraz z Maciejem Sadłowskim - dyrektorem ds. komunikacji - kręciliśmy mecze telefonem za pośrednictwem przekazu Facebook Live. Pamiętam dokładnie, jeszcze w poziomie, zamiast w pionie, co było zapewne koszmarem dla oglądających. Mała transformacja zaczęła się w momencie, kiedy kupiliśmy dwie kamery internetowe na potrzebny programu EagleTALK. Sprzęt odebraliśmy wczesnym popołudniem, a już chwilę później rozgrywaliśmy sparing z Piastem Kobylnica. Wpadliśmy na pomysł, dlaczego nie przetestować ich w ekstremalnych warunkach, w temperaturze -12 stopni. Daliśmy radę, aczkolwiek jakość transmisji wciąż nas nie zadawalała. Nastał dzień, w którym z dobrą wiadomością zadzwonił do nas Robert Nadrau. Przywiózł prosto z Niemiec kamerę HD JVC. Przyznam szczerze, że chyba część poznańskich redakcji nie ma w zanadrzu takiego sprzętu. Jak wiadomo, nikt z nas nie był profesjonalnym operatorem kamery, dlatego pojechaliśmy do pracy Wojtka Jazurka, gdzie dokładnie wytłumaczono nam, w jaki sposób funkcjonuje.

17916167_1610030112364707_1596627048_o.jpg

Szlagier tego sezonu, mecz z Lechitą Kłecko był już transmitowany w jakości HD z pełnym osprzętem - komputer, dwa monitory, w tym jeden dla komentatorów, a drugi dla realizatora transmisji, a do tego moja skromna osoba pracująca za sterami czołgu... znaczy kamery. Relację ubraliśmy już w wynik, czy prezentację zawodników IKP Olimpia Poznań. Spotykamy się z coraz większą liczbą pozytywnych opinii, co nas cieszy i pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku.

Wspomniałeś o EagleTALK, w którym zresztą miałem przyjemność gościć. Opowiedz trochę więcej o tym programi.

Pomysł wyszedł z wcześniejszych programów realizowanych w Niemczech i transmitowanych przez FC Inter Dragon. Postanowiliśmy zrobić w Polsce własny TalkShow. W tym wypadku również pierwszy odcinek był kręcony telefonem Macieja Sadłowskiego - z tego miejsca pozdrawiam telefon, który wykonał kawał dobrej roboty. Zupełnie spontanicznie zaczęliśmy dyskusję na różne tematy związane z Olimpią Poznań. Pierwszy odcinek nie miał dużej liczby widzów.

Z każdym kolejnym odcinkiem było już coraz lepiej. Wcześniej przygotowaliśmy się wspólnie z Maciejem, a w naszym studio gościliśmy nie byle kogo, Błażeja Telichowskiego. To właśnie po tym odcinku Robert Nadrau zakupił dla klubu wspominane dwie wcześniej kamery internetowe HD, aby jakość naszych transmisji była jeszcze lepsza. W międzyczasie stworzyłem grafiki pod tło naszej rozmowy, a Wojtek Jazurek był odpowiedzialny za rozplanowanie kamer i zmontowanie wszystkiego w jedną całość. Kolejny odcinek wypadł już zdecydowanie lepiej, choć wciąż odkrywaliśmy kolejne błędy, które musieliśmy poprawić.

W piątym odcinku przeszliśmy samych siebie. Stworzyłem nowy layout, wraz z wejściami imion i nazwisk gości, czy mini-reklamami. Wojtek jak zwykle perfekcyjnie wmontował wszystko zaprosiliśmy youtubera Daniela Ortegę i naszego fizjoterapeutę Marcina Kołodziejczaka. Dodatkowo do naszej dyspozycji mieliśmy kamerę JVC, z której zdecydowaliśmy się skorzystać. Sztos! Program live B-Klasowego klubu z trzech kamer, profesjonalnego oświetlenia, mikrofonem... Coś pięknego! Po zakończeniu programu zajrzeliśmy na monitor ze statystykami, byliśmy w szoku. Trzykrotnie zwiększyliśmy oglądalność na żywo, pobiliśmy rekordy w zasięgach, a liczby nadal rosną. Przed nami kolejny odcinek, nowe wyzwania i kolejni goście.

17833976_401335760223068_4714350933048359899_o.jpg

Teraz chciałbym Cię spytać o coś co chyba jest najabrdziej interesujące i szalone w tym pomyśle, czyli menedżer piłkarski. Wiem, że aplikacja już pomału zaczyna działać. Proszę przybliż nam tą idęę i jak to dokładnie wszystko będzie wyglądać.

Real Soccer Manager to bardzo innowacyjny pomysł menadżera piłkarskiego, łączącego świat wirtualny z rzeczywistym. Skłonię się nad opowiedzeniem o samym projekcie. Gdybym rozwodził się nad poszczególnymi fazami projektu, to pewnie musiałbym zająć Ci dobre parę godzin. Projekt jest bardzo interesujący pod względem technologicznym. jak i zaawansowaniem samego programu i czynności, które użytkownik będzie mógł przeprowadzić na zespole . Cały czas jestem w stałym kontakcie z niemieckim studiem, które tworzy aplikację i nadzoruję pracę chłopaków tworzących tą apkę W ostatnim odcinku EagleTalk pokazaliśmy minutę poruszania się po aplikacji, co dokładnie gracz będzie mógł wykonać , jak ustawić skład oraz jak będzie wyglądał interfejs i samo biuro.

Aplikacja będzie wydana na Androida , iOS oraz PC. Będziesz mógł tak naprawdę w każdym miejscu o każdej godzinie wybrać skład na kolejny mecz, bądź zagłosować na ustawienie jakie Tobie odpowiada. Zawsze spotykam się z pytaniami „a konkurencja?” Konkurencja ? Hmmm… pod krótkim namyślę mogę powiedzieć, że nie mamy jako takiej konkurencji. Menadżery piłkarskie głównie polegają na prowadzeniu albo fantazyjnej drużyny albo realnej ale bez wpływu na nią bezpośrednio, my stworzyliśmy coś co pozwala użytkownikowi realnie mieć wpływ na losy drużyny, kogo użytkownicy wystawią na ataku, obronie, lewej pomocy.

Ile mają zarabiać piłkarze – Jasne ! Tutaj też musicie zadziałać. Na co wydajemy budżet drużyny o którym będziecie wiedzieli – Jasne ! Wydajcie na co chcecie aby drużyna pięła się wyżej.   Transfery graczy ? – Jasne! Wy wybieracie kogo widzimy na treningu , i kogo bierzemy do składu Nasza aplikacja będzie pod tym względem nowatorska to trochę jak taki Big Brother tylko, że użytkownicy wybierają czy Ken ma iść do Jacuzzi z Manuelą czy z Barbie. Oczywiście bierzemy pod uwagę ryzyko, że po oddaniu drużyny pod wodze graczy możemy odnieść porażki, ale też pod tym kątem mamy stworzony zespół, że nieważne kogo wymienisz na danej pozycji i tak będą grali po mistrzowsku.   W przyszłości również chcielibyśmy wydać wersję na okulary wirtualnej rzeczywistości i samo biuro już ma takie podstawy więc jesteśmy dobrej myśli.

No to na koniec przedstaw nam proszę swój zespół, czyli ludzi, którzy tak jak Ty są zaangażowani w pracę dla Olimpii Poznań.

Sam chodzę na każdy trening Olimpii, a mamy ich dwa w tygodniu. Poznałem całą ekipę i trzeba przyznać, że atmosfera panująca w szatni, czy na boisku jest naprawdę niesamowita. Zgrana ekipa, pełna humoru i profesjonalizmu. Ale wszystko dzięki Robertowi Nadrau i Sebastianowi Walkowiakowi, którzy praktycznie całe serce wsadzili w ten zespół i widać tego wyniki jakie osiągamy w sieci i na boiskach. Zaraził tym mnie i całą ekipę, która tworzy programy i transmisje Skład mojego zespołu, który z dnia na dzień zaskakuje mnie pomysłowością i wytrwałością w celach które sobie realizujemy jest … no niesamowity, takich ludzi to długo można szukać. Może po części ich przedstawię żeby nie zawsze byli anonimowi zza kadrami kamery .

Maciej Sadłowski – Człowiek spokoju, odpowiedzialny za newsy które czytacie na Facebooku jak i na stronie internetowej. Profesjonalista w tym co robi i zawsze postawi kropkę nad „i”

Wojtek Jazurek – zaczęło się o pytanie na facebooku - jaką kamerę wybrać do EagleTalk, skończył jako mistrz świata w montowaniu i realizacji meczów i programu EagleTalk w IKP Olimpia Poznań

Dawid Małachowski – nasz fotograf , który praktycznie na każdym meczu, treningu, programie czuwa nad zapisaniem wspaniałych wspomnień i rywalizacji, aby nasi widzowie mieli materiał do oglądania.

No i najważniejsza osoba bez której by tego wszystkiego nie było:

Robert Nadrau – osoba bez limitu pomysłów, ojciec założyciel IKP Olimpia Poznań i całego projektu. Daje nam wolną rękę, ale zawsze podpowie, co mamy poprawić co on by widział aby było lepiej, no i zawsze ostudzi nasz zapał gdzie w tydzień byśmy chcieli zawładnąć światem. Jak mawia „małymi kroczkami do celu” bardzo trafne i mądre.

O autorze

Łukasz Duszczak Łukasz Duszczak

Redaktor Naczelny tego przedsięwzięcia. Z zawodu Groundhopper i kibic LP.

Skomentuj

 

 

 logo_wybrane.png

 

 

Instagram

ppx

 

budzik

 

gazeta

 

 

mojfyrtel logo png

 mojeWronkiWersjaPlakatowa 2

 

 

Chcesz nas zaprosić na mecz swojej drużyny?

A może chciałbyś do nas dołączyć?

W tych i w każdych innych sprawach pasujących do tematyki strony piszcie śmiało na:

peryferiafutbolu@gmail.com