Komu zależy na upadku Polonii Poznań?

Komu zależy na upadku Polonii Poznań?

Poznańska Polonia za dwa lata będzie obchodziła piękny jubileusz 100-lecia istnienia. Od wielu lat nad klubem zbierają się jednak ciemne chmury a wspomniany jubileusz może być wyjątkowo smutny. Jest wiele czynników, które zaprowadziły ten zasłużony poznański klub nad krawędź przepaści, ale niestety decydujący jest tutaj czynnik ludzki w osobie prezesa i wiceprezesa klubu.

29 marca odbędzie się Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Towarzystwa Sportowego Polonia Poznań, które wybierze prezesa, po rezygnacji Macieja Wąsikiewicza. Kandydat na to stanowisko, czyli dotychczasowy wiceprezes - Konrad Kowalski, jest człowiekiem od lat związanym z Polonią, ale co bardzo ważne dla reszty tego tekstu - był wcześniej pracownikiem innych poznańskich klubów, znanych ze szkolenia młodzieży (podobnie zresztą jak prezes Wąsikiewicz). Żeby zrozumieć zawiłości całej sytuacji w Polonii, potrzeba usystematyzować kilka kwestii.

Klub utrzymuje się z dotacji miasta. Dotacja na działalność klubu to w 2018 roku ponad 207 tysięcy złotych, wraz z innymi wpływami daje to łącznie prawie 300 tysięcy. W sprawozdaniu finansowym za 2018 rok widnieją jednak takie pozycje po stronie wydatków jak "pozostałe koszty" - 54 tysiące złotych, umowy zlecenia - 68 tysięcy. Koszty funkcjonowania klubu, to jednak w dużej mierze pierwsza drużyna seniorek, ponieważ wg moich rozmów z piłkarzami, drużyna seniorów jest pozostawiona sama sobie. Panowie z własnych pieniędzy płacą za wszystko - od piłek, pensji trenera i wynajmu boiska do treningu, po wszelkie koszty związane z wyjazdami na mecze. Piłkarze opłacili także i wykonali remont oświetlenia na stadionie, dzięki któremu mogli odbywać na Harcerskiej treningi! Największy hit - drużyna była w zeszłym roku na obozie, w pełni finansowanym przez zawodników, ale klub wziął na siebie faktury! Polonia otrzymała ogromną dotację od miasta, ale w całym rachunku zupełnie pozostawieni sami sobie pozostali piłkarze. Jeśli to będzie dalej zmierzało w tym kierunku, tzn. że drużyna będzie musiała robić co chwila zrzutki, a to na trenera a to na odżywki, a nawet na trawę (sic!), to za chwilę może się okazać, że po prostu dojdzie do rozwiązania drużyny seniorów - na kilkanaście miesięcy przez jubileuszowym rokiem istnienia klubu. Wątek trawy na boisku przy Harcerskiej też jest ciekawy, bo wg moich rozmówców, klub otrzymał na remont płyty głównej 60 tysięcy od rady osiedla Główna, ale boisko remontu nie widziało! Nie ukrywam, że moje informacje opierają się na rozmowach z piłkarzami, więc nie widziałem żadnych dokumentów, ale takie są fakty - funkcjonowanie pierwszej drużyny zależy tylko od niej samej.

W najbliższą sobotę zespół seniorów rozpoczyna bój w kolejnej rundzie A-klasy. Znów jednak piłkarze i trenerzy usłyszeli, że na sędziów, opiekę lekarską i wodę trzeba zrobić zrzutkę, bo klub nie da ani złotówki. Finanse Polonii są w katastrofalnym stanie. Wg sprawozdania z 2018 jest to prawie 30 tysięcy zadłużenia. Mam jednak informacje, wg których obecnie może to być nawet 60 tysięcy i więcej! Konto klubu zostało zajęte przez komornika po tym, jak nieuregulowano podatku od nieruchomości.

Miasto buduje na miejscu starego stadionu Polonii nowy obiekt. To kolejny bardzo ciekawy wątek. Stadion miał powstać w tym miejscu od lat, szczególnie że miały z niego korzystać oprócz drużyny seniorów także drużyny młodzieżowe i grająca dawniej w pierwszej lidze Polonia kobieca. Po awansie pań do Ekstraligi okazało się jednak, że remont/budowę trzeba będzie przyspieszyć, gdyż piłkarki nie mają gdzie grać - jedyne obiekty spełniające normy ekstraligowe to stadion miejski i obiekt Warty przy Drodze Dębińskiej. Obecnie remont już ruszył, ale wraz z nim pojawiają się kolejne wątpliwości. Wg moich informacji Polonia nie podpisała z miastem umowy najmu stadionu po modernizacji - przez dwa lata od oddania nowego obiektu zarządzaniem będzie zajmowało się miasto, ale po tym czasie miała to przejąć Polonia. Dokumenty nie są podpisane, więc nasuwa się wątpliwość - z jakiego powodu? Otóż w przypadku, gdy po dwóch latach nie będzie umowy na zarządzanie nowym obiektem, miasto prawdopodobnie rozpisze konkurs. Konkurs, w którym to Polonia może być na straconej pozycji. Trzeba wiedzieć, że w Poznaniu brakuje boisk na których młodzi ludzie mogliby kształcić się w grze w piłkę nożną. Takie sytuacje jak w klubach TPS Winogrady, Lotnik Poznań czy SKS 13 to wyjątki. Szczególnym przykładem jest boisko na Śródce - zajęte praktycznie od rana do wieczora przez kluby, które to właśnie tam mają swoje siedziby i od lat próbują znaleźć swoje miejsce na piłkarskiej mapie miasta. Zbudowanie stadionu, czy nawet boiska to nie jest jednak prosta sprawa - a tutaj mówimy przecież o gotowcu!

Nie mam żadnych dowodów, nie widziałem żadnych faktur, nie słuchałem rozmów nagranych potajemnie przy ośmiorniczkach. Potrafię jednak kojarzyć fakty, wyciągać wnioski w sytuacjach z pozoru banalnych - bo na przykład czym jest fakt, że piłkarki Polonii pojechały na jeden ze swoich sparingów autokarem pożyczonym przez wspomniany wcześniej klub bez stadionu? Owszem, to może być zwykła przysługa dla byłego trenera a obecnie wiceprezesa innego klubu. Jest jeszcze jedna kwestia, którą muszę poruszyć, nie byłbym człowiekiem. Gospodarzem obiektu przy Harcerskiej od lat jest pani Anna Babula. Pani Anna mieszka na terenie obiektu a także zajmuje się nim. Powiedzieć, że klub nie pomaga jej w tej sytuacji, to nie powiedzieć nic, według moich informacji zmierza się do eksmisji tej pani.

Drużyna piłkarek Polonii w zeszłym sezonie awansowała do Ekstraligi, ale obecnie z powodu braku pieniędzy z tej Ekstraligi spadnie z hukiem. Pytanie, które zadają sobie wszyscy - gdzie podziały się te pieniądze? Naprawdę chce wierzyć, że zeszłoroczna wycieczka do Turcji prawie całego zarządu to nie są te "pozostałe koszty". Klub odwiedziła w zeszłym tygodniu delegacja kontrolna z Urzędu Miasta, podobno znaleziono już nieprawidłowości, pozostaje czekać na działania z ich strony. 

Tymczasem podobno toczą się już zakulisowe rozmowy o przejęciu ekstraligowej kobiecej drużyny Polonii przez poznańską Wartę. Polonia miałaby mieć uregulowane zadłużenie w zamian za oddanie swojej drużyny pod skrzydła klubu z Drogi Dębińskiej. Paradoksalnie byłby to jednak gwóźdź do trumny Polonii, gdyż bez dotacji miejskiej na działalność klub zwyczajnie by upadł.

29 marca o godz. 17:30 w Szkole Podstawowej nr 45, odbędzie się Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Towarzystwa Sportowego Polonia Poznań i może to być zebranie naprawdę gorące.

 

O autorze

Radek Stroiwąs Radek Stroiwąs

Kibic Lecha Poznań, sympatyk West Hamu, oblatywacz niższych lig piłkarskich. Wielbiciel heavy metalu, kiepskich dowcipów i PlayStation. Peryferia4Life!

Skomentuj

 

miedzychod.jpg

 

 

 

 logo_wybrane.png

 

 

Instagram

ppx

 

budzik

 

gazeta

 

 

mojfyrtel logo png

 mojeWronkiWersjaPlakatowa 2

 

 

Chcesz nas zaprosić na mecz swojej drużyny?

A może chciałbyś do nas dołączyć?

W tych i w każdych innych sprawach pasujących do tematyki strony piszcie śmiało na:

peryferiafutbolu@gmail.com