Grupa: II

Ilość widzów: ok. 150

Data: sobota, 09 marzec 2019 15:00

Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Tydzień po IV lidze na ligowe boiska wrócili trzecioligowcy. Z tej okazji postanowiliśmy wrócić na obiekt do Środy Wielkopolskiej na którym nie było nas prawie trzy lata.

Pierwszym rywalem Polonii w rundzie wiosennej był Bałtyk Gdynia. Obie ekipy przed sezonem typowane były jako jedni z głównych kandydatów do awansu. Jednak patrząc na rundę jesienną to raczej nic z tego. Bałtyk przezimował na 7 miejscu ze stratą 10 punktów do lidera z Gniezna, a Polonia jest 9 i ma jeszcze 4 punkty straty więcej. Obu zespołom na wiosnę pozostaje więc walka o jak najwyższe miejsce i budowanie kadry na kolejny sezon.

Poloniści w meczach towarzyskich przed startem nowej rundy pokonali Jarotę Jarocin (4:2), Unię Swarzędz (5:1), Kotwicę Kołobrzeg (3:1) oraz Chrobrego Głogów (2:1), przegrali z ŁKS Łódź (1:3) Tarnovią Tarnowo Podgórne (1:3) i zremisowali z Victorią Września (2:2), Sokołem Kleczew (2:2) oraz z Wartą Gorzów Wlkp. (1:1). Z klubu odeszli - Jakub Apolinarski do Rakowa Częstochowa, Michał Stańczyk do Stilonu Gorzów Wlkp., oraz Krzysztof Kaźmierczak na wypożyczenie do Kłosa Zaniemyśl. Dołączyli za to Kacper Nowak z Zagłębia Lubin oraz Bartosz Cyrak z Arki Gdynia. Obaj to młodzi zawodnicy którzy przyszłość piłkarską mają przed sobą. Do kadry zostali włączeni także dwaj wychowankowie Filip Lesiński oraz Kacper Gołębiewski. Bałtyk zimą przeszedł sporą kadrową rewolucję i nie wiadomo bylo do końca czego się po tej ekipie można spodziewać. Z klubu odszedł chociażby najlepszy strzelec, czyli Adam Duda. Jesienią w meczu obu drużyn padł remis 1:1, a bramki zdobywali właśnie Duda, oraz Krzysztof Bartoszak dla Polonii.

Mecz rozgrywany był w słoneczną pogodę, niemniej był jeden czynni, który strasznie utrudniał grę i komfort oglądania meczu. Był to wiatr.  Momentami wiało naprawdę tak, że można było się obawiać przysłowiowego "urwania łba". Na boisku od początku widać było sporą przewagę Polonii, której na pewno pomagało też granie w tej połowie razem z wiatrem. Przewaga została udokumentowana w 19 minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Jakuba Wilka piłkę głową do bramki rywali skierował Igor Jurga. Po zdobyciu bramki Polonia uspokoiła grę i starała się kontrolować przebieg wydarzeń na boisku. Rywale próbowali zmienić wynik ale ich akcje były nieskuteczne. W 30 minucie poloniści przeprowadzili szybką akcję po której na uderzenie z około 16 metrów zdecydował się Jakub Wilk. Piłka po rykoszecie dotarła do Adama Gajdy który z ostrego kąta mocnym strzałem pokonał bramkarza rywali. Dwie minuty później Polonia zadała kolejny cios. Piłkę wzdłuż bramki zagrał Krzysztof Bartoszak a z około 5 metrów do bramki skierował ją ponownie Adam Gajda. Bałtyk totalnie zaskoczony takim obrotem sprawy stał jak bokser przy linach i czekał na nokaut. W 39 minucie Polonia wyprowadziła kolejny cios. Z rzutu wolnego lewą nogą dośrodkował Jakub Wilk a całą akcję celnym strzałem głową zamknął panamczyk Luis Henriquez. Do końca pierwszej połowy wynik nie uległ już zmianie.

Po zmianie stron Polonia kontrolowała przebieg wydarzeń na boisku i na niewiele pozwalała rywalom. W 60 minucie groźnie z rzutu wolnego uderzał Jakub Wilk i naprawdę niewiele brakowało żeby piłka wpadła do bramki. Sześć minut później nieudana interwencja bramkarza Bałtyku kończy się przejęciem piłki przez Krzysztofa Bartoszaka, który sprytnie zauważył że bramkarz Bałtyku był wysunięty i sprytnym lobem zdobył piątą bramkę dla Polonii. Ta bramka ostatecznie zamknęła to spotkanie. Do końca meczu oba zespoły nie forowały tempa i wszyscy czekali na końcowy gwizdek. W Polonii warto odnotować debiut Kacpra Nowaka, który dostał ponad 20 minut gry. Wynik meczu już się nie zmienił i ostatecznie Polonia rozgromiła Bałtyk 5:0.

Widać było, że Bałtyk będzie zupełnie inną, gorszą, ekipą niż jesienią. Młody zespół musi nabrać ogrania i doświadczenia w ligowych bojach. Polonia za to zaprezentowała się naprawdę dobrze i widać, że ten klub jest budowany z głową i pomysłem. Przy okazji chcemy też podziękować klubowym włodarzom za kapitalne przyjęcie i naprawdę godne ugoszczenie.

Polonia Środa Wielkopolska - Bałtyk Gdynia 5:0 (4:0)

Igor Jurga 19, Adam Gajda 30, 32, Luis Henriquez 39, Krzysztof Bartoszak 66

Polonia: 1. Radliński – 23. Kozłowski, 22. Skrobosiński, 2. Borucki, 25. Henriquez, 14. Jurga (68` 27. Nowak), 8. Zgarda (46` 15. Górzyński), 10. Kujawa, 20. Gajda (65` 17. Gwit), 7. Wilk, 11. Bartoszak (65` 9. Pawlak).

Bałtyk: 1. Matysiak – 3. Zakrzewski, 6. Kręcki (63` 5. Redecki), 7. Letniowski, 8. Demianchuk, 14. Garczewski (83` 10. Bartnicki), 16. Biskup (58` 11. Jankowski), 18. Sobecki, 19. Korpalski, 20. Bartlewski, 21. Górski (66` 13. Andryszak).